3D Printing: Sådan Saml Prusa i3 Moving Y-akse

Når du har din ramme bygget til din 3D-printer, fortsætter du med at tilføje de bevægelige elementer til den grundlæggende ramme ovenfor. Her bruger du lineære lejer og glatte stænger til bevægelse af Y-aksen.

For at samle den bevægelige Y-aksen, skal du følge disse trin:

  1. Monter de lineære lejer til laser-cut Y-akse plade:
    1. Placer tre LM8UU lineære lejer onto Y-aksen pladen: De skal sidde i rektangulære udskæringer i laser-cut plade.
    2. Sikre disse lejer med en enkelt tie-wrap.
    3. Monter 20mm M3 bolte og M3 møtrikker i hvert hjørne af Y-aksen plade. Bolten Hovedet skal være på undersiden sammen med de lineære lejer.
  2. Saml de glatte stænger og Y bælte klemme:
    1. Monter den trykte Y bælte klemme med 2 x 20 mm M3 bolte ind i laser-cut plade på samme side som de lineære lejer er sikret.
    2. Meget forsigtigt skubbe to 350mm glatte stænger ind i de lineære lejer. (Den ene side har en enkelt leje og den anden har to.)

    Ved afslutningen af ​​dette, vil din bevægende Y-akse plade se sådan ud.

    3D Printing: Sådan Saml Prusa i3 Moving Y-akse

  3. Monter Y-aksen motor og Y-aksen plade til rammen:
    1. Monter en NEMA17 motor på den trykte motor mount, som allerede er monteret på rammen; bruge to M3 x 16mm bolte til at sikre. Skub på en GT2 remskive på motorakslen og sikres med agrub-skrue.
    2. Placer de glatte stænger og bevægelige akse samling i de fire trykte hjørner. De udskæringer til dem at sidde i burde være indlysende. Det kan være nødvendigt at fortryde eller slække off M10 gevindstang ramme for dem til at passe.
    3. Brug tie-ombrydes omkring hver glat stang ende og printeren hjørner at sikre.
    4. Vend hele befordringen på så sengen vender nedad.
    5. Pak GT2 tandrem omkring stjernehjulsleje og langs undersiden af ​​rammen mod motoren. Derefter wrap omkring motorremskiven og tilbage i midten.
    6. Fastgør de to ender til den trykte bælte klemme og løse dem sammen med strips. Må ikke helt sikre tie-wraps på dette punkt, som du vil justere og firkantet op, inden du strammer selen.
  4. Ret rammen og stram ramme og bæltet:
    1. På dette tidspunkt er alt hånd stram og kan let tilpasses; det første skridt er at justere M10 stænger så de glatte stænger er monteret sikkert i deres fordybning på toppen af ​​de udskrevne ramme hjørner. Stram disse, men spænd ikke for meget som du komprimere den trykte del. Du ønsker ikke disse til at bryde.
    2. Nu tilpasse M8 gevindstænger så de glatte stænger har en kløft mellem dem 162mm i hver ende. Det er vigtigt at få disse parallelle så de lineære lejer kan køre problemfrit langs stængerne og ikke sidder fast.
    3. Juster motor mount til den korrekte position langs de gevindstænger. Denne holdning varierer afhængigt af stil af den trykte bælte klemme; bare sørg GT2 bælte er in-line i begge ender.
    4. På samme tid som det foregående trin, justere stjernehjul mount stand til at opnå en in-line bælte.
    5. Sørge for alt er stram og tjek igen at afstande matcher på hver side og på forsiden og bagsiden af ​​den nederste Y-aksen ramme.

© 2019 Zajacperrone.com | Contact us: webmaster# zajacperrone.com