Hvordan man kan beregne vareforbrug

Når du kender prisen på varer, der fremstilles for en vare, den næste fase for produktet er at gemme det som færdigvarer, indtil dine kunder købe det - hvorefter du kan finde ud af vareforbrug. Vareforbrug er en central figur på resultatopgørelsen. Det er de fleste virksomheders største udgift og en vigtig faktor for nettoindkomst.

Som med andre faser af produktionen (direkte materialer, der går i produktion, arbejde-i-proces, og færdigvarer), skal du beregne både antallet af solgte enheder og vareforbrug. Antallet af solgte enheder hjælper dig med at holde styr på lager, som det flyder gennem operationer.

Omkostninger information er afgørende for computing indkomst og ledelsesmæssige beslutninger. Desuden dividere vareforbrug med antallet af solgte enheder giver den pris pr, en vigtig værdi, når der tegner sig for opgørelse.

Følgende formel beregner strømmen af ​​opgørelsen gennem enhver producent eller forhandler:

Hvordan man kan beregne vareforbrug

Antal solgte enheder

Virksomheder har brug for at kende det faktiske antal solgte enheder. For at beregne dette beløb, skal du blot starte med antallet af enheder i begyndelsen opgørelse af færdigvarer. Tilføj det antal enheder, der er fremstillet, og trække antallet af enheder i slutter beholdning af færdigvarer.

I dit chokolademælk fabrik formoder, at du startede året med 400 liter færdigvarer. Yderligere 3900 gallon blev afsluttet i løbet af året. Ved udgangen af ​​året, du tælles 100 gallon af færdigvarer:

Hvordan man kan beregne vareforbrug

Derfor skal du have solgt 4200 gallon af chokolademælk.

Vareforbrug

For at beregne vareforbrug, starte med omkostningerne ved begyndelsen beholdning af færdigvarer, lægges udgifterne til varer, der fremstilles, og derefter trække omkostningerne til slutter beholdning af færdigvarer.

Antag, at din chokolademælk fabrikken startede med 2000 dollars værd af begyndelsen beholdning af færdigvarer. Din prisen på varer fremstillet var 18,000 dollars, og din slutter beholdning af færdigvarer var $ 500:

Hvordan man kan beregne vareforbrug

Du har $ 19500 i vareforbrug, et beløb, der går lige til resultatopgørelsen. For at finde ud af den pris pr, dividere de samlede omkostninger ved de 4.200 solgte enheder: $ 3,64 ($ 19,500 ÷ 4200 gallon).

Som du måske ved fra din regnskab kursus, detailhandlere bruge denne samme formel. Deres input er køb af merchandise. Desuden detailhandlere har kun én aktieklasse opgørelse snarere end tre (direkte materialer, work-in-processen, og færdigvarer), fordi detailhandlere normalt køber varer, der er klar til salg.


© 2020 Zajacperrone.com | Contact us: webmaster# zajacperrone.com